Przedstawiamy kilka porad objaśniających, jak korzystać z naszego Biuletyny Informacji Publicznej.
Nawigacja
- Nawigacja po stronach Biuletynu Informacji Publicznej Przykładowej Instytucji odbywa się poprzez menu przedmiotowe (po lewej stronie ekranu) podzielone na działy ogólne.
- Przejście na stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.gov.pl prowadzoną przez ministerstwo właściwe do spraw informatyzacji) możliwe jest poprzez kliknięcie znaku BIP w lewej górnej części ekranu.'
- Z każdej podstrony Biuletynu Ośrodka Pomocy Społecznej możliwe jest przejście na stronę główną witryny za pomocą odnośnika "Start" w menu górnym (na górze).
- Można się cofnąć do wstecz przez naciśnięcie strzałki w lewo w przeglądarce.
Wyszukiwarka
W górnej części po lewej stronie ekranu dostępny jest formularz wyszukiwarki informacji. Przeszukuje ona informacje zamieszczone bezpośrednio na stronach internetowych. Domyślne wyszukiwarka przeszukuje całą witrynę i znajduje materiały zawierające wszystkie wpisane słowa. Na stronie wyników wyszukiwania udostępniany jest rozbudowany formularz wyszukiwarki, w którym można sprecyzować kryteria wyszukiwania, polecając wyszukanie materiałów zawierających:
- wszystkie wpisane słowa,
- wszystkie wpisane słowa bądź
- wszystkie wpisane słowa bądź
- którekolwiek z wpisanych słów
- frazy dokładnie dopasowane do wpisanej
- na wszystkich stronach witryny bądź w wybranych typach zasobów
Elementy strony
Na każdej stronie BIP znajdują się następujące elementy:
- menu przedmiotowe menu po lewej stronie,
- menu "Informacje" po prawej stronie
- tytuł strony,
- ścieżka informująca użytkownika o miejscu, w którym aktualnie przegląda informacje (np. BIP / Zamówienia publiczne),
- przycisk „Drukuj” w formie graficznej,
- przycisk „Powiadom znajomego” w formie graficznej (e-mail),
- treść strony z odsyłaczami do innych stron,
- informacje o osobach odpowiedzialnych za udostępnienie informacji oraz datach utworzenia, udostępnienia i modyfikacji (informacja o redaktorach nie jest wyświetlana na stronach zbiorczych, tj. takich, które automatycznie generują zawartość korzystając z danych zamieszczonych na innych stronach),
- licznik odwiedzin strony (odsłon)
- odnośniki graficzne do instytucji państwowych, które ułatwiają załatwienie spraw droga cyfrową (Profil zaufany, ePuap2, gov.pl)
Informacje niejawne w BIP
W przypadku wyłączenia jawności informacji publicznej, w Biuletynie Informacji Publicznej podajemy zakres wyłączenia, podstawę prawną wyłączenia jawności oraz wskazujemy organ lub osobę, które dokonały wyłączenia, a w przypadku jeżeli ograniczenie nastąpiło ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy - podmiot w interesie, którego dokonano wyłączenia jawności.